WEB dizainas (Internetinių svetainių dizainas) – tai internete rodomų svetainių dizainas. Paprastai tai yra ne programinės įrangos kūrimas, o internetinių svetainių kūrimo aspektai, susiję su vartotojo patirtimi. Anksčiau web dizainas buvo orientuotas į svetainių, skirtų stalinių kompiuterių naršyklėms, kūrimą, tačiau nuo išmaniųjų įrenginių eros pradžios vis svarbesnis tampa mobiliesiems įrenginiams ir planšetiniams kompiuteriams skirtas dizainas.
Web dizaineris kuria svetainės išvaizdą, išdėstymą, o kai kuriais atvejais ir turinį. Pavyzdžiui, išvaizda susijusi su naudojamomis spalvomis, šriftu ir vaizdais. Išdėstymas susijęs su tuo, kaip informacija suskirstyta ir paskirstyta į kategorijas. Gerą interneto svetainės dizainą lengva naudoti, jis estetiškas, tinka naudotojų grupei ir svetainės prekės ženklui. Daugelio tinklalapių dizainas kuriamas orientuojantis į paprastumą, kad juose nebūtų pašalinės informacijos ir funkcijų, kurios galėtų blaškyti naudotojų dėmesį arba juos klaidinti. Kadangi pagrindinis web dizainerio darbo rezultatas yra svetainė, kuri laimi ir skatina tikslinės auditorijos pasitikėjimą, labai svarbu pašalinti kuo daugiau galimų naudotojų nusivylimo taškų.
Du iš labiausiai paplitusių metodų, kaip kurti svetaines, kurios gerai veikia ir kompiuteriuose, ir mobiliuosiuose įrenginiuose, yra prisitaikantis dizainas (angl. responsive design) ir pritaikomasis dizainas (angl. adaptive design).
Prisitaikantysis dizainas prisitaiko prie įvairių ekrano rezoliucijų, pritaikydamas įvairių ekrano elementų aukštį ir plotį. Visuose ekrano dydžiuose išdėstymo šablonas išlieka toks pat. Techniškai kalbant, prisitaikančiose svetainėse naudojama ta pati kodų bazė ir tas pats dizainas visuose įrenginiuose, tik šiek tiek pakoreguojant CSS, kad būtų galima pritaikyti ekrano formos faktorių. Keletas svarbiausių prisitaikančio dizaino savybių:
Skirtingai nei prisitaikantis dizainas, pritaikomasis dizainas yra labiau kompleksiškas dizainas. Vietoj to, kad būtų pateikiamas ekrano išdėstymas, kuris prisitaiko prie kiekvieno įrenginio dydžio, nustatomas statiškas fiksuotas išdėstymas, pritaikytas prie konkretaus ekrano dydžio. Pritaikomosios svetainės yra optimizuotos geriausiai naudotojo patirčiai – šiose svetainėse optimaliai naudojamos paspaudimo funkcijos, jos greičiau įkeliamos, jose naudojami mobiliesiems įrenginiams optimizuoti vaizdai ir meniu. Keletas svarbiausių pritaikomojo dizaino savybių:
Dažniausiai svetainės yra kuriamos naudojant kompiuterį ir pradinis puslapio vaizdas yra pritaikomas kompiuterio ekranui, tačiau apie 70% visų svetainių lankytojų yra mobiliųjų telefonų naudotojai. Įprastai svetainės atmetimo rodiklis tarp telefonų naudotojų yra apie 10% didesnis negu kompiuterių naudotojų, kas gali reikšti, kad svetainės dažnai būna nepakankamai gerai pritaikytos naudotis telefonu. Taip sparčiai augant telefonų naudotojams rekomenduojama svetainės dizainą pradėti kurti telefono ekranui ir tik tada kurti kompiuteriui pritaikytą dizainą.
Pirmasis įspūdis yra labai svarbus. Ekspertai teigia, kad apie naują žmogų pirmąjį įspūdį susidarome nuo 30 sekundžių iki dviejų minučių.
Interneto svetainėms, kurios tapo svarbiausiu kiekvieno dydžio įmonių ir ne pelno siekiančių organizacijų klientų įėjimo tašku, pirmajam įspūdžiui sudaryti reikia dar mažiau laiko – iš tikrųjų mažiau nei sekundės. Net 38 proc. lankytojų palieka svetainę, jei jos turinys ar išdėstymas jiems atrodo nepatrauklus.
Visiškai aišku, kad efektyviausios svetainės yra ir vizualiai patrauklios, ir paprastos naudoti.
Šios dvi savybės yra web dizaino, kuris susijęs su visų svetainės aspektų planavimu ir kūrimu, pagrindas. O specialistai, atsakingi už šios srities įgyvendinimą, web dizaineriais.
WEB dizainas išsiskiria į dvi pagrindinęs kryptis. UX – „User Experience“ (naudotojo patyrimas), o UI – „User Interface“ (naudotojo sąsaja) trumpinys.
Vartotojo patirties (UX) dizainas – tai procesas, kurį dizaino komandos naudoja kurdamos produktus, suteikiančius naudotojams prasmingą ir svarbią patirtį. Tai apima viso produkto įsigijimo ir integravimo proceso projektavimą, įskaitant prekės ženklo kūrimo, dizaino, naudojimo patogumo ir funkcijų aspektus.
Naudotojo sąsajos dizainas teikia pirmenybę naudotojo vizualinei patirčiai. Gera naudotojo sąsaja yra funkcionali, patikima ir maloni naudoti. Vartotojo sąsajos dizainas turėtų sumažinti naudotojo pastangas, kurias jis turi įdėti sąveikaudamas su produktu, ir padėti naudotojams lengvai pasiekti savo tikslus.
Dizaineriai taiko į naudotoją orientuoto dizaino metodus (pokalbius su naudotoju, tiesioginius stebėjimus ir kt.), kad sužinotų apie savo tikslinę auditoriją ir užtikrintų, jog naudotojo sąsajoje diegiama vizualioji kalba būtų gerai pritaikyta jai. Svarbu, kad vartotojo sąsaja būtų estetiška, nes pagal estetikos ir tinkamumo naudoti efektą, sąsajos, pasižyminčios puikia estetika, galutinių vartotojų suvokiamos kaip patogesnės naudoti.
GOADVER 2023 © Visos teisės saugomos